10 головних демотиваторів в навчанні дітей. Їх потрібно знати в обличчя, щоб знешкодити.

10 головних демотиваторів в навчанні дітей. Їх потрібно знати в обличчя, щоб знешкодити.
Рубрика: Без рубрики
Автор:
05.12.2019
2730
Час читання: 7 хвилин

Природне прагнення до знань у дитини дуже легко відбити. Наприклад, дитина хоче висловитися, а вчитель не дає їй цього зробити. Мовляв, мовчи, немає часу на розмови. Або, коли батьки не відповідають серйозно на запитання, які цікавлять дітей. Після кількох «порожніх» відповідей дитина вже нічого не буде питати, її погляд стане байдужим.

Головні демотиватори в навчанні і розвитку дітей потрібно знати в обличчя, і розуміти, як можна знизити їхню соціальну значимість або взагалі прибрати з життя вашої родини. Світлана Залужна, директор і співавтор школи DEC life school, визначила 10 основних «ворогів» мотивації у дітей, і розповідає, як можна знешкодити кожен з них.

Демотиватор 1. Перенасичена програма навчання і відсутність свободи вибору у дитини

Я часто стикаюся з переконанням батьків в тому, що чим щільніше графік занять дитини в школі і поза нею, тим ефективніше вона проводить час. Насправді дітям, як молодшого, так і старшого шкільного віку, необхідний вільний час, тому що це їх час для саморозвитку. Жити за жорсткого розкладу і за дуже насиченої програми навчання – це вірний шлях до втрати креативності, самостійності та інтересу до пошуку нового у дитини. У неї пропадає запит на те, що їй може бути цікавим, оскільки запит з’являється при дефіциті активностей, а не при їх надлишку.

У житті дорослої людини є «треба» і «хочу», і збалансувавши ці сфери життя дорослий відчуває себе комфортно. Наші діти часто живуть в режимі «треба», у них немає вибору, мало часу для «хочу». А можливість робити вибір для дитини є дуже важливим елементом дорослішання і розвитку.

Що робити? Звичайно, в чистому вигляді свободи і вільного вибору в житті не буває. І тому для гармонійного розвитку дитини сім’ї досить організувати «вільний час для саморозвитку» протягом дня і надати їй можливість вибирати. При цьому це може бути всього лише вибір з двох опцій, вибір «або-або». Наприклад, батько каже дитині, що спорт – це «треба». Але залишає вибір за дитиною, буде це плавання «або» танці.

Демотиватор 2. У дитини немає відповіді на запитання «Навіщо?»

Я переконуюся в тому, що часто в житті сімей немає місця розмов з дитиною про те, чому і навіщо ми що-небудь робимо. Це стосується і навчання, і побуту, і спільних поїздок, і відпусток. Ми, батьки, часто граємо в наказові поняття «так треба», «це тобі знадобиться», «так роблять усі» і не вибудовуємо у дитини глибоке розуміння призначення і сенсу наших дій. Дитина не розуміє «навіщо» ми що-небудь робимо.

Другий аспект – у дитини немає позитивного прикладу для наслідування. Наприклад батьки говорять, що читати – це добре, але при цьому образу читаючого батька в сім’ї немає. Або, «вчитися – це добре», і при цьому батьки дійсно можуть займатися самонавчанням, але діти цього процесу не бачать. Як дитина може зрозуміти, що його мама або тато теж розвиваються? Що вони теж роблять щось зі сфери «треба»? У дитини не народжуються смисли. А зараз, коли дитина живе в світі інформаційного перенасичення, ці смисли їй ще складніше розробити й ухвалити.

Що робити? Показувати дитині позитивні приклади, створювати образи для наслідування своєю поведінкою. Беріть дитину з собою на роботу, на тренування, на розвиваючі події і багато розмовляйте з нею про те, що відбувається, чому і навіщо. Давайте своїм дітям смисли через демонстрацію застосування знань у реальному житті. Такого супер-завдання, такого виклику не було до цього ні у одного покоління батьків. Нам доведеться бути першопрохідцями.

Демотиватор 3. Нерозуміння дорослими природи дитини, її сильних сторін, зон розвитку і інтересів

У кожної дитини, незалежно від її віку та статі, є своя природа. Дитині важливі три речі: 1) мати вибір, 2) відчувати себе дорослим і 3) відчувати і усвідомлювати свій прогрес, розвиток. І по суті, кожен батько хоче від своєї дитини цього ж. Просто у дітей і у дорослих різні стратегії досягнення бажаного. Як правило, у вчителів традиційної школи немає завдання розпізнати природу дитини, немає фізичної можливості спостерігати за нею, вести бесіди, вибудовувати відносини, аналізувати її поведінку. Для того, щоб зрозуміти сильні сторони дитини і зони її розвитку необхідно проводити не тільки системні діагностики в школі. Щоб побачити зв’язку, між тим, як дитина проявляється в різних ситуаціях і визначити його індивідуальні патерни прийняття рішень і дій, щоб зрозуміти, на що дитина спирається, що вона хоче, а чого уникає, потрібно проводити дуже багато часу в спостереженні за нею. Комплексне дослідження характеру дитини (і в навчальних ситуаціях, і в таборі, і в побуті, і на відпочинку) – це вірний ключ до того, щоб знайти її глибинну мотивацію до навчання і підібрати програму, яка враховує особливості особистості дитини.

Що робити? Батькам необхідно знаходити максимум часу для спілкування з дитиною, досліджувати її життя з різних сторін і спостерігати. Потрібно ставити багато запитань. Наприклад, не просто запитувати: «Як твої справи в школі?», А підібрати 15-20 питань, відповіді на які дадуть вам уявлення про те, що насправді відбувається з вашою дитиною в школі. Також важливо спілкуватися з усіма людьми, які взаємодіють з вашою дитиною. Це можуть бути вчителі, тренери, ваші сусіди, інструктори в секціях, його друзі. Люди, які взаємодіють з вашою дитиною, мають унікальні знаннями про неї. Регулярно отримуючи зворотний зв’язок про неї, ви зможете зрозуміти природу своєї дитини, дізнатися про її сильні сторони характеру і зонах розвитку, про те, що її дійсно цікавить.

Демотиватор 4. Відсутність індивідуального підходу в навчанні і розвитку

Індивідуальна траєкторія розвитку і навчання дитини повинна спиратися на саму дитину. Навчання за стандартом МОН є лише частиною цієї траєкторії. Потрібно поставити дитину, з її можливостями, особливостями характеру, уподобаннями та інтересами в центр уваги, і навколо неї вибудовувати всі елементи освітньої траєкторії. Це і академічні знання, отримані в школі, і додаткові програми розвитку, і курси, і відвідування таборів, і поїздки з батьками, і навчання з репетиторами, і заняття з індивідуальним ментором. Всі ці елементи просування по індивідуальної траєкторії навчання і розвитку дитини приведуть до досягнення очікуваного результату.

Що робити? Ніхто не стане кращим менеджером освітньої траєкторії для дитини, ніж самі батьки. Жодна школа, навіть найкраща, чи не закриє всіх потреб дитини. І обмежуватися ресурсами однієї школи сьогодні просто нерозумно, так як у всіх розвинених містах країни пропонується величезна кількість розвиваючих програм і продуктів для дітей.

Демотиватор 5. Відсутність значущого дорослого

Я є прихильником «Теорії прихильності» Ньюфелда. Прихильність до батьків формується з самого раннього віку дитини. І найбільш значущим дорослим для будь-якої дитини є батьки і члени сім’ї. І навіть коли в підлітковому періоді діти втрачають близький зв’язок з рідними, вона потім все одно відновлюється. Наявність у дитини значущого дорослого з кола сім’ї, в особі вчителя, або тренера, або старшого брата (сестри) – це по суті її відчуття безпеки і відсутність у неї страхів. Якщо дитині є, на кого спертися, якщо вона знає, що можна до цієї людини прийти, щоб обговорити будь-яку проблему, і бути прийнятим – тоді їй не страшно йти вперед, пробувати, робити помилки і розвиватися. Навчання – це ж не проста заучування якоїсь інформації, воно будується на досвіді, який передбачає помилки. Школа займає часу в житті дитини, тому важливо щоб і в школі був такий значущий дорослий.

Що робити? Завдання батьків – оточувати дитини сильними особистостями, і бути уважними до тих, кого діти вибирають в якості своїх значимих дорослих поза сім’єю.

Демотиватор 6. Критика і тиск

Критика і тиск просто відбивають будь-яке бажання розвиватися. Як стратегія для мотивації вона має дуже короткострокову перспективу. У короткому забігу, може і спрацювати, але в довгу – це шлях в нікуди. Якщо дитина постійно піддається критиці і тиску, то у неї формуються негативні установки щодо самої себе: «я не такий», «я не вмію», «я не знаю», «я не можу».

Що робити? Геть виключіть критику на адресу дитини і тиск, тому що вони, як ніщо інше, віддаляють від мотивації вчитися і пізнавати світ. Замініть її на конструктивний зворотний зв’язок. Не кажіть їй, що вона робить не так. Краще проговоріть з нею, як ви хотіли б, щоб дитина поводилася в тій чи іншій ситуації.

Демотиватор 7. Застаріла форма передачі знань

Всім вчителям і батькам треба визнати той факт, що сьогодні діти отримують інформацію про світ в іншій формі: коли швидко, коли весело, коли яскраво. Завдяки телебаченню, інтернету, гаджетам, аніматорам на дні народження, діти оточені саме такою формою передачі інформації. Тому їм дуже складно отримувати знання в форматі фронтального навчання і через підручники.

Що робити? Це не означає, що у дитини не повинно бути лише «рутинної» форми роботи з інформацією, адже це частина майбутньої дорослого життя. Розбавляти її іншими формами: ігровими, мультимедійними, подійними, онлайн-навчанням – ми вже зобов’язані. По-іншому сучасні діти не можуть ефективно засвоювати навчальну інформацію.

Демотиватор 8. Ніхто не вчить вчитися

Ми повинні визнати, що у дітей сьогодні немає достатніх навичок самостійної роботи. Навіть виконання домашнього завдання часто робиться під тиском батьків або вчителів. Дитина не знає, як їй вчитися самому: як спланувати процес, як поділити на частини матеріал, як оцінити свій час на виконання робіт, як контролювати успіх. Ніхто цього їх не вчить. Крім того, ніхто не допомагає навчатися швидше і ефективніше. Завдання сучасної школи – навчити дітей вчитися самостійно. І більш того, самостійно себе мотивувати до навчання, знати себе, знати, що конкретно мене мотивує.

Що робити? Вводити в домашніх умовах основні елементи самостійного навчання: планування, моніторинг прогресу, вміння відстежувати час, вміння доводити розпочату справу до кінця. Не обов’язково це робити в ситуаціях навчання. Рішення побутових завдань може допомогти дитині навчитися елементам самостійної роботи. Наприклад, по чек-листу можна планувати з дитиною день, або процес збору в школу, або прибирання кімнати і спільне приготування пирога за рецептом.

Демотиватор 9. Оцінювання без контексту

Сама по собі цифрова оцінка прогресу учня – це не таке велике зло, якщо у неї є контекст. Оцінка повинна бути наслідком розмови вчителя і дитини про його прогрес. Часто оцінка ставиться учителем суб’єктивно і без пояснення. Низька оцінка може означати багато і різне: «погано поводився на уроці», «нічого не знає» (як правило, такого не буває), «не виконав домашнє завдання» або «перебивав вчителя на уроці». Критично важливо доносити конкретний зміст цифровий оцінки до дитини.

Що робити? Якщо ви вчитеся в традиційній школі з системою цифрових оцінок, навчитеся обговорювати з вашою дитиною ці оцінки. Як хороші, так і погані. Поцікавтеся, що саме їй подобається або не подобається в тому або іншому предметі, подобається чи не дуже їй викладач, попросіть дитину дати пояснення кожної оцінки. Якщо ви, як батько, будете знати, які фактори є для дитини мотивуючими, ви зможете допомогти їй підтягти і ті предмети, в яких її успіх не настільки очевидний. В нашій школі ми пішли від цифрового оцінювання учнів – ми впевнені в тому, що це недостатньо комплексний показник прогресу дитини, що не дає ні дитині, ні його батькам повного розуміння того, що з дитиною відбувається в школі. Ми використовуємо комплексний зворотний зв’язок.

Демотиватор 10. Відсутність регулярного і конструктивного зворотного зв’язку

У нашій країні немає культури роботи зі зворотним зв’язком: її немає не тільки в сфері навчання, але в бізнесі, і політиці і в будь-якій іншій сфері. Конструктивний зворотний зв’язок означає, що ми не робимо критичних суджень. У спілкуванні, будь то з дитиною, будь то з учителем, ми доносимо не свої емоції по відношенню до ситуації, а інформацію про те, що важливо саме для нас, чого ми хочемо в цій ситуації. Без критики, тиску і «ярликів». Регулярність зворотного зв’язку також важлива: чим частіше ви як батько даєте свою зворотний зв’язок і запитуєте її у відповідь, тим буде менше негативних емоцій, стресу і бажання піти від «неприємної теми».

Що робити? Вибудовуйте з вашою дитиною живе спілкування за допомогою регулярного і креативного зворотного зв’язку, щоб їй не доводилося вдягати зручні для вас «маски» і показувати тільки ті свої сторони, які ви, як батьки, хочете бачити.

Підпишіться на розсилку