“ТИ В МЕНЕ НАЙКРАЩИЙ” VS “В ТЕБЕ ЦЕ ДОБРЕ ВИХОДИТЬ”. ЯК ПРАВИЛЬНО ХВАЛИТИ ДИТИНУ?

“ТИ В МЕНЕ НАЙКРАЩИЙ” VS “В ТЕБЕ ЦЕ ДОБРЕ ВИХОДИТЬ”. ЯК ПРАВИЛЬНО ХВАЛИТИ ДИТИНУ?
Рубрика: Без рубрики
Автор:
11.10.2019
812
Час читання: 3 минуты

Оксана Шевченко

Оксана Зайкіна, дитячий психолог DEC life school у спеціальному інтервью для порталу 4mama розповіла, як заохочувати дитину, щоб виховати в ньому внутрішню мотивацію і самооцінку.

Потрібно хвалити дитину чи ні? Це питання зараз викликає багато обговорень і суперечок серед батьків і педагогів. Противники стверджують, що хвалити дитину шкідливо, тому що вона в майбутньому буде робити що-небудь тільки за похвалу.

Так чи потрібно хвалити дитину? У нашій культурі не прийнято хвалити дітей, коли вони захоплено грають або займаються своєю справою. Ми приймаємо це як належне і вважаємо, що похвалу дитина повинна заслужити, зробити щось дуже значуще. Я ж впевнена, що хвалити дитину потрібно. Однак важливо робити це правильно.

Чому?

По-перше, щоб допомогти дитині через певні вчинки освоювати нові навички.

По-друге, похвала допомагає дитині вибудувати позитивне уявлення про себе, зрозуміти, що «я хороша».

По-третє, похвала, як форма мотивації, необхідна дитині для виконання складних завдань, подолання труднощів дорослішання. Також важливо розуміти, що похвала є позитивною увагою до дитини, вона дає йому зрозуміти, що він знаходиться в центрі нашої уваги, що вона значима для нас.

Щоб похвала була ефективною

… потрібно дотримуватися кількох важливих правил:

По-перше, похвала повинна бути конкретною, із згадкою факту. Наприклад, правильно буде сказати: «Мені приємно, що ти сказав мені сьогодні« спасибі».

По-друге, похвала повинна бути пов’язана з поведінкою дитини, з її дією – це допоможе їй формувати правильні навички. «Я рада, що ти сьогодні прибрав за собою ліжко. Я бачу, що ти вже чиниш, як дорослий».

По-третє, наша похвала повинна завжди бути емоційно забарвленою. Коли ми хвалимо дитину, ми повинні звертаючись до неї, створити сильний позитивний емоційний зв’язок, який дитина буде відчувати. Не можна хвалити похапцем. Ми повинні показати дитині, які саме почуття і емоції у нас викликає та чи інша її дія.

Також, наша похвала повинна бути без «але». Ми звикли до таких формулювань: «Ти сьогодні молодець, впорався з цим завданням, АЛЕ … ти міг би це зробити це і краще». Додаючи «але», ми не закріплюємо ситуацію успіху і нову навичку у дитини. Ми просто нівелюємо свою похвалу.

Правильно в таких ситуаціях дати дитині час прийняти і усвідомити похвалу, а потім вже обговорити цю подію або дію, і поговорити з нею про те, як можна було б це зробити іншим способом, які ще існують стратегії для досягнення цієї мети. І ще одне правило. Хвалити потрібно відразу, не відкладати цей момент у часі. Чи не хваліть за вчорашнє.

Про самооцінку дитини

Мій досвід роботи дитячим психологом переконливо говорить про те, що коли ми хвалимо дитину за те, що у неї добре виходить, коли ми робимо на похвалу емоційно забарвлений акцент, коли ми хвалимо регулярно, а не від випадку до випадку, це позитивно позначається на самооцінці дитини, на її самодостатності, на її почутті самоцінності. Дитина не знецінює свої навіть невеликі досягнення, і вчиться впевнено йти до значимих цілей в житті невеликими кроками.

І, ЗВИЧАЙНО Ж, ХВАЛИТИ МОЖНА І ТРЕБА
ПРИЛЮДНО, А КРИТИКУВАТИ КРАЩЕ ВІЧ-НА-ВІЧ.

Ми іноді вважаємо, що прилюдно хвалити дитину – це не дуже «красиво». Насправді, це дуже позитивно позначається на самооцінці дитини. Щоб розвинути в сім’ї здорову культуру похвали, я рекомендую вам ввести домашній ритуал подяки. Наприклад, ввечері, коли ви збираєтеся разом за вечерею, кожен член сім’ї може розповісти, за що він сьогодні вдячний собі і іншим. Це дуже простий і дієвий спосіб навчити всіх рідних відчувати свою самодостатність і бачити успіхи інших.

Джерело: 4mama

 

Підпишіться на розсилку